Dobrovoljno vatrogasno društvo Josipdol službeno postoji od 1906. god. Pilani Josipdol prijetila je opasnost od požara, a u okruženju Josipdola već su postojala neka vatrogasna društva (Ogulin, Brinje, Oštarije). Ondašnji vlasnik pilane osniva od svojih radnika neku vrstu Dobrovoljnog vatrogasnog društva kako bi tvrtku zaštitio od požara. Vlasnik pilane kupuje i veću vatrogasnu pumpu na kotačima, koju su vukli konji i trubu za izvođenje vježbi i davanje zapovijedi znakovima trube, kakav je tada bio običaj.
Društvo je postojalo sve do Prvog svjetskog rata 1914., kada svi sposobni muškarci odlaze na front, a pilana prestaje s radom te zamire i vatrogastvo. Nakon rata pilana nastavlja s radom i oprema ostaje u pilani, ali tek 1931. dolazi do osnivanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Josipdol te oprema prelazi u vlasništvo društva, iako je uvijek na prvom mjestu bila zaštita pilane od požara.
Društvo se brzo omasovilo, a to je bilo potrebno da bi se došlo do što više novčanih sredstava. Tako je, pored izvršnih, bilo i oko 80 podupirajućih članova koji su plaćali članarinu 10 dinara mjesečno.
Deset članova utemeljitelja društva dali su ulog od 1000 dinara odjednom, kako bi se društvo moglo registrirati. Utemeljitelji su bili: Dušan Vilhar, Josip Broznić, Franjo Mihaljević, Đuro Boca, Nikola Orlić, Milan Turkalj, Leonard Štiks, Josip Abramović, Matija Bošnjak i Milan Lončarac učitelj.
Od ubrane članarine i priloga kupljena su kola s bačvom, koja je napravio kovač Dane Pavličić. U slučaju požara vozila su se kola s bačvom i vodom te pumpa s konjima i gasilo se na tada suvremen način. Konjska zaprega koristila se od prvog vlasnika koji se našao u blizini, a on nije smio otkazati poslušnost u pružanju pomoći.
Prvi predsjednik Društva 1931. god bio je Josip Broznić, upavitelj Vilharove pilane, zapovjednik je bio Milan Turkalj, trgovac, tajnik Franjo Mihalić, općinski bilježnik, a blagajnik Đuro Boca, općinski blagajnik.
Tada je u društvu djelovala i tamburaška sekcija s 14 instrumenata i glazbenika, pjevački zbor i diletanska sekcija. Kapelnik tamburaša bio je Josip Bokor, a diletansko pjevačko društvo vodio je Milan Lončarac, tadašnji učitelj. Osim toga, trojica, vatrogasaca završili su vatrogasni tečaj u Ogulinu pa je jedinica bila i preventivno sposobnija za svaku akciju na požaru. Društvo aktivno djeluje sve do početka Drugog svjetskog rata. Arhiva Društva, odore i glazbala bili su pohranjeni u općinskoj zgradi, no sve to uništili su Talijani prilikom okupacije. Ostala je samo pumpa i truba, jer su bili na pilani, pa su ih radnici zatrpali otpadom, a Talijani su se “zabavili” oko strojeva u pilani.
Nakon Drugog svjetskog rata, 29. lipnja 1952., obnavlja se rad Društva. Prvi poslijeratni predsjednik Društva je Mate Volarić, koji tu dužnost uz kratke prekide obnaša do 1974. U međuvremenu, predsjednici su bili: Rade Jovetić, Jure Belančić, Jovo Puhar i Miloš Jovetić. Društvo ima 34 izvršna člana.
Osim na polju vatrogastva, Društvo djeluje i na kulturnom planu. KUD “Srećko Lipovac” ulazi u DVD u kojem djeluju dramska, glazbena i pjevačka sekcija.
Godine 1954. vatrogasna četa ima 15 članova, a broj izvršnih članova je 35 muških i 6 ženskih. Te godine u sklopu kulturno – prosvjetne sekcije otvorena je u Josipdolu čitaonica i nabavljen radio-aparat. Slijedeće godine spominje se prva oprema u društvu (zimske bluze, hlače, kape). Te godine nabavljen je agregat TMZ tj. motorna vatrogasna štrcaljka od 6 KS s priborom. Od 1967. u rad društva uključuju se i djeca iz osnovne škole u Josipdolu kamo je 1969. preseljeno i vatrogasno spremište.
Nakon 1974. predsjednici društva bili su: Jure Turkalj, Zvonko Turkalj, Marko Turkalj, Vladimir Jandrlić i Mate Rendulić. Godine 1981. otvoreno je sadašnje vatrogasno spremište.
Tih godina Društvo se aktivira i na Vatrogasnim natjecanjima te postiže dobre rezultate. U radu s natjecateljima osobito vježbaju Veseljko Šegan, Željko Franjković i Mirko Jakšić. Na vatrogasnom natjecanju ZO Rijeka 1984. pionirke osvajaju prvo mjesto. Društvo je među najjačima u nekadašnjoj općini Ogulin te nastupa s osam natjecateljskih ekipa na natjecanju. Društvo sudjeluje na brojnim natjecanjima u spremište puni brojnim peharima i priznanjima.
Najveći napredak u radu i organizaciji Društva napravljen je osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je izgrađeno spremište, nabavljena dva vozila (kamion i kombi), nabavljena prijenosna pumpa i mnoštvo druge vatrogasne opreme. DVD Josipdol u tom razdoblju slovi za jedno od najuspješnijih društava sa oko 100 članova. Predsjednik Društva u tom razdoblju je Zvonko Turkalj, a tajnik Zdravko Turkalj.
U vrijeme Domovinskog rata zamire rad Društva, jer su članovi uključeni u hrvatsku vojsku, policiju ili civilnu i narodnu zaštitu. Kako se Josipdol nalazi na prvoj crti bojišnice, malo vremena ima za vatrogastvo, već se sve snage usmjeravaju na obranu domova i obitelji. Ipak, preostali članovi koji nisu bili aktivirani u navedenim snagama ili kada su slobodni, sudjeluju na gašenjima požara na području Josipdola. Društvo radi i djeluje, ali s vrlo slabim aktivnostima sve do 2001., kada se obnavlja rad Društva, kojemu predsjednik postaje Marinko Turkalj, a zapovjednik Veseljko Šegan.
Započinje mukotrpan rad na obnovi stare opreme i vozila. Izrađuju se amblem i grb Društva, kupljeno je novo kombi vozilo, izrađena zastava Društva uz kumstvo i pokroviteljstvo Općine Josipdol. Društvo polako vraća staru slavu. U rad društva uključuje se mnogo mladih članova i DVD Josipdol je ponovno među najaktivnijim društvima u VZ Ogulin. Uređuje se poligon za vježbanje te sprave i prepreke za natjecanje mladeži i djece.
Povodom sto godina djelovanja Društva Joso Žanić piše monografiju o Društvu iz koje su preuzeti podaci i za ovaj tekst.
Godine 2010. i ekipa ženske mladeži ostvarila je povijesni uspjeh pobjedom na državnom natjecanju, čime su ostvarile plasman na Vatrogasnu olimpijadu mladeži u Kočevlju 2011., gdje su osvojile brončanu medalju.
DVD Josipdol je trenutno pobratimljen sa DVD-om Sveta Marija iz Međimurske županije i DVD-om Gornje Jesenje iz Krapinsko-zagorske županije.
Naš Počasni predsjednik Veseljko Šegan, koji je u više navrata obnašao dužnosti Zapovjednika i Predsjednika 3. svibnja 2018. godine dobio POVELJU MIRKA KOLARIĆA, visoko vatrogasno priznanje za životno djelo.